Centurion E-Fire Sport R760i (2922) Diamant 625Wh grau
Brand: Centurion
Price: €1.485,00
✓ In Stock · Free Shipping
SKU: 54376f1b-c9b5-4dd1-ac38-dcee6f21df32
Description
Einsatzgebiete: Sport, Tour
Geeignet für: Herren
Modelljahr: 2022
Serie: Centurion E-Fire
Bitte beachten Sie: Die Angebote können verschiedene Größen beinhalten.
Gewicht: 26,4 kg
zulässiges Gesamtgewicht: 150 kg
Hauptfarbe: grau
Radgröße: 28 Zoll
Felgen: Procraft MD23
Reifengröße: 28 x 2,0
Bereifung: Schwalbe Big Apple
Rahmenform: Diamant
Motor-Hersteller: Bosch
Motormodell: Bosch Performance Line Gen. 3
Motor-Typ: mit Mittelmotor
Drehmoment: 75 Nm
max. Unterstützung: bis 25 km/h
Motor Gewicht: 2,8 kg
Tretunterstützung: 340 %
Leistung (W): 250 Watt
Motoraktivierung: Trittkraft gesteuert
Motorunterstützung: mit 4 Unterstützungsmodi
Akku: Bosch PowerTube 625
Akkuart: Li-Ion
Ladezyklus: bis zu 1000 Ladezyklen
Akkuspannung: 36 V
Akkuleistung: 625 Wh
Akkukapazität: 17,36 Ah
max. Leistung: 600 Watt
Gabel: SR Suntour NEX E25
Federweg: 63 mm
Federsystem: Stahlfederung
Federgabel-Features: Vorspannung verstellbar, Zugstufe verstellbar
Fahrwerk: SR Suntour
Ausstattungen: mit Straßenzulassung gemäß StVZO, mit Federgabel, mit Anfahrhilfe, mit Beleuchtung, mit Schutzblech, mit Gepäckträger
Pedale: VPE-899
Gänge: 9
Schaltsystem: mit Kettenschaltung
Schaltwerke: Shimano, Shimano Alivio
Kette: KMC
Kassetten: Shimano Alivio, Shimano
Bremse: Tektro
Bremssystem: mit Scheibenbremse
Bremsentyp: mit hydraulischer Scheibenbremse
Stromverbrauch: 1 kWh pro 100 km
Kosten pro 100 km: 0.3 € / 100 km
Fahrradtyp: E-Bikes
Rahmenhöhen: 58 cm, 53 cm, 43 cm
Rahmengrößen (Zoll): 23 Zoll, 22 Zoll, 21 Zoll
Specifications
| Fahrradtyp | Elektro-Trekkingrad |
|---|---|
| Einsatzgebiete | Sport, Tour |
| Geeignet für | Herren |
| Modelljahr | 2022 |
| Serie | Centurion E-Fire |
| Bitte beachten Sie | Die Angebote können verschiedene Größen beinhalten. |
| Gewicht | 26,4 kg |
| zulässiges Gesamtgewicht | 150 kg |
| Hauptfarbe | grau |
| Radgröße | 28 Zoll |
| Felgen | Procraft MD23 |
| Reifengröße | 28 x 2,0 |
| Bereifung | Schwalbe Big Apple |
| Rahmenform | Diamant |
| Motor-Hersteller | Bosch |
| Motormodell | Bosch Performance Line Gen. 3 |
| Motor-Typ | mit Mittelmotor |
| Drehmoment | 75 Nm |
| max. Unterstützung | bis 25 km/h |
| Motor Gewicht | 2,8 kg |
| Tretunterstützung | 340 % |
| Leistung (W) | 250 Watt |
| Motoraktivierung | Trittkraft gesteuert |
| Motorunterstützung | mit 4 Unterstützungsmodi |
| Akku | Bosch PowerTube 625 |
| Akkuart | Li-Ion |
| Ladezyklus | bis zu 1000 Ladezyklen |
| Akkuspannung | 36 V |
| Akkuleistung | 625 Wh |
| Akkukapazität | 17,36 Ah |
| max. Leistung | 600 Watt |
| Gabel | SR Suntour NEX E25 |
| Federweg | 63 mm |
| Federsystem | Stahlfederung |
| Federgabel-Features | Vorspannung verstellbar, Zugstufe verstellbar |
| Fahrwerk | SR Suntour |
| Ausstattungen | mit Straßenzulassung gemäß StVZO, mit Federgabel, mit Anfahrhilfe, mit Beleuchtung, mit Schutzblech, mit Gepäckträger |
| Pedale | VPE-899 |
| Gänge | 9 |
| Schaltsystem | mit Kettenschaltung |
| Schaltwerke | Shimano, Shimano Alivio |
| Kette | KMC |
| Kassetten | Shimano Alivio, Shimano |
| Bremse | Tektro |
| Bremssystem | mit Scheibenbremse |
| Bremsentyp | mit hydraulischer Scheibenbremse |
| Stromverbrauch | 1 kWh pro 100 km |
| Kosten pro 100 km | 0.3 € / 100 km |
| Fahrradtyp | E-Bikes |
| Rahmenhöhen | 58 cm, 53 cm, 43 cm |
| Rahmengrößen (Zoll) | 23 Zoll, 22 Zoll, 21 Zoll |
Reviews
Love how well made this is. Already recommended to my family.
Better than expected tbh
Fantastic product, really impressed
Exactly what I was looking for
Worth the investment for sure
Delivered when promised... very satisfied
Spot on
Legit so good
10 out of 10
Can't find any faults
FAQ
How long does delivery take?
Delivery typically takes 2-3 business days within Germany and up to 5 business days to other EU countries. For delivery outside EU it depends, but usually not more than 2 weeks.
Is it a new or refurbished product?
It's brand new unopened original product.
Can I get invoice as company?
Yes! During checkout, check "I have a VAT number" in the shipping address section, enter your VAT number, and select the option to remove VAT. The invoice with reverse charge will be generated automatically and attached to your confirmation email.
What if product damaged during delivery?
Delivery is insured, and we as store take full responsibility for that. If product damaged, please send us email to initiate return.
Can I return the product?
Yes, you have 14 days to return the product. More details in our Return Policy.
Is there a warranty?
Yes, we offer a 2-year warranty on all products.
What payment methods do you accept?
We accept credit cards, debit cards, and bank transfers for your convenience.
Do you ship for free?
Yes, we offer free shipping on all orders across Europe.
Which countries do you ship to?
We ship worldwide to all countries with free shipping on every order.
How do I make a warranty claim?
Contact our customer support with your order number and a description of the issue. We will arrange a replacement or repair within the 2-year warranty period.
How can I track my order?
Once your order ships, you will receive a tracking number via email. You can use this number to track your package on the carrier's website.
How long does international delivery take?
Delivery to EU countries typically takes 2-5 business days. For countries outside the EU, delivery takes 5-14 business days depending on the destination.