Cannondale Moterra Carbon SL 2 (2025) smoke black
Brand: Cannondale
Price: €3.509,00
✓ In Stock · Free Shipping
SKU: 44d8e409-d4f4-4148-ba02-d3e06cfe5162
Description
Area of Use: Sport
Type: Men's
Model Year: 2025
Series: Cannondale Moterra
Additional Information: Please check the bike frame size in the individual offers.
Main Colour: Black
Wheel Size: 29 / 27,5 inch
Tyres: Maxxis DHF, Maxxis Dissector
Frame Material: Carbon
Engine Manufacturer: Shimano
Engine Type: Mid Motor
Max. Torque: 85 Nm
Max. Supported Speed: 25 km/h
Motor Weight: 2.7
Power: 250 Watt
Motor Activation: Pedal-assisted
Type of Battery: Li-Ion
Battery Voltage: 36 V
Battery Power: 601 Wh
Fork: FOX 36 Float Performance
Wheel Travel: 160 mm
Number of Gears: 12
Gear System: With Derailleur
Rear Derailleurs: Shimano, Shimano Deore XT
Derailleur Model: Shimano SL-M6100
Rear Chain Wheel Teeth: 10-51
Front Chain Wheel Teeth: 34
Brakes: Magura MT5
Braking System: Disc Brake
Brake Type: Hydraulic Disc Brake
Brake Disc Diameter (front/rear): 203/203
Electricity Usage: 1
Cost per 100km: 0.3
Bike Type: Electric Bikes
Specifications
| Product Types | Electric Mountain Bike, Electric Full Suspension Bike |
|---|---|
| Area of Use | Sport |
| Type | Men's |
| Model Year | 2025 |
| Series | Cannondale Moterra |
| Additional Information | Please check the bike frame size in the individual offers. |
| Main Colour | Black |
| Wheel Size | 29 / 27,5 inch |
| Tyres | Maxxis DHF, Maxxis Dissector |
| Frame Material | Carbon |
| Engine Manufacturer | Shimano |
| Engine Type | Mid Motor |
| Max. Torque | 85 Nm |
| Max. Supported Speed | 25 km/h |
| Motor Weight | 2.7 |
| Power | 250 Watt |
| Motor Activation | Pedal-assisted |
| Type of Battery | Li-Ion |
| Battery Voltage | 36 V |
| Battery Power | 601 Wh |
| Fork | FOX 36 Float Performance |
| Wheel Travel | 160 mm |
| Number of Gears | 12 |
| Gear System | With Derailleur |
| Rear Derailleurs | Shimano, Shimano Deore XT |
| Derailleur Model | Shimano SL-M6100 |
| Rear Chain Wheel Teeth | 10-51 |
| Front Chain Wheel Teeth | 34 |
| Brakes | Magura MT5 |
| Braking System | Disc Brake |
| Brake Type | Hydraulic Disc Brake |
| Brake Disc Diameter (front/rear) | 203/203 |
| Electricity Usage | 1 |
| Cost per 100km | 0.3 |
| Bike Type | Electric Bikes |
Reviews
Arrived super quickly and works great 😊
Legit so good
No issues whatsoever
Exactly what I was looking for
Wow! Amazing value
Perfect! Exactly what I needed
Five stars
Just brilliant
Just as advertised, very reliable
Excellent stuff
FAQ
How long does delivery take?
Delivery typically takes 2-3 business days within Germany and up to 5 business days to other EU countries. For delivery outside EU it depends, but usually not more than 2 weeks.
Is it a new or refurbished product?
It's brand new unopened original product.
Can I get invoice as company?
Yes! During checkout, check "I have a VAT number" in the shipping address section, enter your VAT number, and select the option to remove VAT. The invoice with reverse charge will be generated automatically and attached to your confirmation email.
What if product damaged during delivery?
Delivery is insured, and we as store take full responsibility for that. If product damaged, please send us email to initiate return.
Can I return the product?
Yes, you have 14 days to return the product. More details in our Return Policy.
Is there a warranty?
Yes, we offer a 2-year warranty on all products.
What payment methods do you accept?
We accept credit cards, debit cards, and bank transfers for your convenience.
Do you ship for free?
Yes, we offer free shipping on all orders across Europe.
Which countries do you ship to?
We ship worldwide to all countries with free shipping on every order.
How do I make a warranty claim?
Contact our customer support with your order number and a description of the issue. We will arrange a replacement or repair within the 2-year warranty period.
How can I track my order?
Once your order ships, you will receive a tracking number via email. You can use this number to track your package on the carrier's website.
How long does international delivery take?
Delivery to EU countries typically takes 2-5 business days. For countries outside the EU, delivery takes 5-14 business days depending on the destination.