Bulls Vuca EVO X1 960 Wh Men grey (2024)
Brand: Bulls
Price: €4.399,00
✓ In Stock · Free Shipping
SKU: dd42d5fa-0755-4aa1-b156-3f748941aa5d
Description
Areas of Use: Comfort, Tour
Type: Men's
Model Year: 2024
Additional Information: Please check the bike frame size in the individual offers.
Main Colour: Grey
Wheel Size: 29 inch
Frame Material: Aluminium
Frame Geometry: Diamond
Engine Types: Mid Motor, Bottom Bracket Motor
Max. Torque: 80 Nm
Max. Supported Speed: 25 km/h
Power: 250 Watt
Motor Activation: Pedal-assisted
Assistance Mode: 4 Support Modes
Type of Battery: Li-Ion
Battery Voltage: 36 V
Battery Power: 960 Wh
Fork: Bulls Lytro
Wheel Travel: 80 mm
Features: StVZO Approval (German Law)
Number of Gears: 12
Brakes: Shimano BR-MT500
Braking System: Disc Brake
Brake Type: Hydraulic Disc Brake
Electricity Usage: 1
Cost per 100km: 0.3
Bike Type: Electric Bikes
Bike Frame Sizes (cm): 44 cm, 54 cm, 48 cm, 41 cm
Specifications
| Product Type | Electric Mountain Bike |
|---|---|
| Areas of Use | Comfort, Tour |
| Type | Men's |
| Model Year | 2024 |
| Additional Information | Please check the bike frame size in the individual offers. |
| Main Colour | Grey |
| Wheel Size | 29 inch |
| Frame Material | Aluminium |
| Frame Geometry | Diamond |
| Engine Types | Mid Motor, Bottom Bracket Motor |
| Max. Torque | 80 Nm |
| Max. Supported Speed | 25 km/h |
| Power | 250 Watt |
| Motor Activation | Pedal-assisted |
| Assistance Mode | 4 Support Modes |
| Type of Battery | Li-Ion |
| Battery Voltage | 36 V |
| Battery Power | 960 Wh |
| Fork | Bulls Lytro |
| Wheel Travel | 80 mm |
| Features | StVZO Approval (German Law) |
| Number of Gears | 12 |
| Brakes | Shimano BR-MT500 |
| Braking System | Disc Brake |
| Brake Type | Hydraulic Disc Brake |
| Electricity Usage | 1 |
| Cost per 100km | 0.3 |
| Bike Type | Electric Bikes |
| Bike Frame Sizes (cm) | 44 cm, 54 cm, 48 cm, 41 cm |
Reviews
Perfect! Exactly what I needed
Exactly what I needed, thanks!
Wow! Amazing value
Arrived safe and sound, very pleased
Top stuff!
cant fault it tbh
Does the job
Top quality, can't complain
Exactly as the description, cheers!
Honestly fantastic
FAQ
How long does delivery take?
Delivery typically takes 2-3 business days within Germany and up to 5 business days to other EU countries. For delivery outside EU it depends, but usually not more than 2 weeks.
Is it a new or refurbished product?
It's brand new unopened original product.
Can I get invoice as company?
Yes! During checkout, check "I have a VAT number" in the shipping address section, enter your VAT number, and select the option to remove VAT. The invoice with reverse charge will be generated automatically and attached to your confirmation email.
What if product damaged during delivery?
Delivery is insured, and we as store take full responsibility for that. If product damaged, please send us email to initiate return.
Can I return the product?
Yes, you have 14 days to return the product. More details in our Return Policy.
Is there a warranty?
Yes, we offer a 2-year warranty on all products.
What payment methods do you accept?
We accept credit cards, debit cards, and bank transfers for your convenience.
Do you ship for free?
Yes, we offer free shipping on all orders across Europe.
Which countries do you ship to?
We ship worldwide to all countries with free shipping on every order.
How do I make a warranty claim?
Contact our customer support with your order number and a description of the issue. We will arrange a replacement or repair within the 2-year warranty period.
How can I track my order?
Once your order ships, you will receive a tracking number via email. You can use this number to track your package on the carrier's website.
How long does international delivery take?
Delivery to EU countries typically takes 2-5 business days. For countries outside the EU, delivery takes 5-14 business days depending on the destination.