Bulls Sonic EVO 1 (2023) (29) 750 Wh black
Brand: Bulls
Price: €2.453,00
✓ In Stock · Free Shipping
SKU: 91c6386e-5d0c-4958-8e04-45b85f50c56d
Description
Einsatzgebiet: Sport
Geeignet für: Herren
Modelljahr: 2023
Serie: BULLS Sonic
Bitte beachten Sie: Die Angebote können verschiedene Größen beinhalten.
Hauptfarbe: silber
Radgröße: 29 Zoll
Rahmenmaterial: Aluminium
Rahmenform: Diamant
Motor-Hersteller: Bosch
Motormodelle: Bosch Performance Line CX Gen4, Bosch Smart System
Motor-Typ: mit Mittelmotor
Drehmoment: 85 Nm, 100 Nm
max. Unterstützung: bis 25 km/h
Motor Gewicht: 2,6 kg
Tretunterstützung: 400 %
Leistung (W): 250 Watt
Motoraktivierung: Trittkraft gesteuert
Motorunterstützung: mit 4 Unterstützungsmodi
Akkumontage: Akku im Rahmen
Akkuart: Li-Ion
Ladezyklus: bis zu 1000 Ladezyklen
Akkuspannung: 36 V
Akkuleistung: 750 Wh
Akkukapazität: 21 Ah
Bordcomputer: Bosch LED Remote
max. Leistung: 750 Watt
Gabel: BULLS Lytro 34 Air Boost LOR DS, BULLS Lytro 34 Air Boost RLR DS Federgabel
Dämpfer: SR Suntour Edge Plus R
Ausstattungen: mit Akku im Rahmen, mit Federgabel
Gänge: 10
Schaltsystem: mit Kettenschaltung
Schaltwerke: Shimano, Shimano Deore
Bremssystem: mit Scheibenbremse
Bremsentyp: mit hydraulischer Scheibenbremse
Stromverbrauch: 1 kWh pro 100 km
Kosten pro 100 km: 0.3 € / 100 km
Fahrradtyp: E-Bikes
Specifications
| Fahrradtypen | Elektro-Mountainbike, Elektro-Fully |
|---|---|
| Einsatzgebiet | Sport |
| Geeignet für | Herren |
| Modelljahr | 2023 |
| Serie | BULLS Sonic |
| Bitte beachten Sie | Die Angebote können verschiedene Größen beinhalten. |
| Hauptfarbe | silber |
| Radgröße | 29 Zoll |
| Rahmenmaterial | Aluminium |
| Rahmenform | Diamant |
| Motor-Hersteller | Bosch |
| Motormodelle | Bosch Performance Line CX Gen4, Bosch Smart System |
| Motor-Typ | mit Mittelmotor |
| Drehmoment | 85 Nm, 100 Nm |
| max. Unterstützung | bis 25 km/h |
| Motor Gewicht | 2,6 kg |
| Tretunterstützung | 400 % |
| Leistung (W) | 250 Watt |
| Motoraktivierung | Trittkraft gesteuert |
| Motorunterstützung | mit 4 Unterstützungsmodi |
| Akkumontage | Akku im Rahmen |
| Akkuart | Li-Ion |
| Ladezyklus | bis zu 1000 Ladezyklen |
| Akkuspannung | 36 V |
| Akkuleistung | 750 Wh |
| Akkukapazität | 21 Ah |
| Bordcomputer | Bosch LED Remote |
| max. Leistung | 750 Watt |
| Gabel | BULLS Lytro 34 Air Boost LOR DS, BULLS Lytro 34 Air Boost RLR DS Federgabel |
| Dämpfer | SR Suntour Edge Plus R |
| Ausstattungen | mit Akku im Rahmen, mit Federgabel |
| Gänge | 10 |
| Schaltsystem | mit Kettenschaltung |
| Schaltwerke | Shimano, Shimano Deore |
| Bremssystem | mit Scheibenbremse |
| Bremsentyp | mit hydraulischer Scheibenbremse |
| Stromverbrauch | 1 kWh pro 100 km |
| Kosten pro 100 km | 0.3 € / 100 km |
| Fahrradtyp | E-Bikes |
Reviews
Legit so good
Quality and price are unbeatable
Better than I expected honestly
Brilliant, no complaints at all
100% would recommend
Top quality stuff, will order again
Arrived safe and sound, very pleased
Everything came perfectly packaged
Can't believe the quality... honestly best buy I've made
Thanks for getting it here so quick
FAQ
How long does delivery take?
Delivery typically takes 2-3 business days within Germany and up to 5 business days to other EU countries. For delivery outside EU it depends, but usually not more than 2 weeks.
Is it a new or refurbished product?
It's brand new unopened original product.
Can I get invoice as company?
Yes! During checkout, check "I have a VAT number" in the shipping address section, enter your VAT number, and select the option to remove VAT. The invoice with reverse charge will be generated automatically and attached to your confirmation email.
What if product damaged during delivery?
Delivery is insured, and we as store take full responsibility for that. If product damaged, please send us email to initiate return.
Can I return the product?
Yes, you have 14 days to return the product. More details in our Return Policy.
Is there a warranty?
Yes, we offer a 2-year warranty on all products.
What payment methods do you accept?
We accept credit cards, debit cards, and bank transfers for your convenience.
Do you ship for free?
Yes, we offer free shipping on all orders across Europe.
Which countries do you ship to?
We ship worldwide to all countries with free shipping on every order.
How do I make a warranty claim?
Contact our customer support with your order number and a description of the issue. We will arrange a replacement or repair within the 2-year warranty period.
How can I track my order?
Once your order ships, you will receive a tracking number via email. You can use this number to track your package on the carrier's website.
How long does international delivery take?
Delivery to EU countries typically takes 2-5 business days. For countries outside the EU, delivery takes 5-14 business days depending on the destination.